Wnętrze domu w stylu skandynawskim – główne cechy
Skandynawia to zimna i surowa kraina leżąca na północy Europy. Kraje takie jak Dania, Norwegia i Szwecja muszą radzić sobie z długimi nocami oraz chłodem, które mogą utrudniać codzienną egzystencję. Otaczająca dzika przyroda, lasy iglaste, góry, skaliste zbocza, jeziora oraz dzikie zwierzęta towarzyszą mieszkańcom Skandynawii każdego dnia. Klimat ten wymaga zastosowania we wnętrzach barw oraz tworzyw, które przyniosą nie tylko spokój, ale pozwolą poczuć się swojsko. Polska po części również zmaga się z długimi nocami, które dominują w zimie. Dlatego właśnie architekci wnętrz sięgają chętnie po elementy stylu skandynawskiego, z powodzeniem wprowadzając je do dużych domów, a nawet niewielkich mieszkań.
Styl skandynawski wnętrza stylizuje nasze otoczenie tak aby nie było stresujące, tworzy aurę zabawy,kreatywności i przytulności. (fot. glimpseguides.com).
Skandynawia to zimna i surowa kraina leżąca na północy Europy. Kraje takie jak Dania, Norwegia i Szwecja muszą radzić sobie z długimi nocami oraz chłodem, które mogą utrudniać codzienną egzystencję. Otaczająca dzika przyroda, lasy iglaste, góry, skaliste zbocza, jeziora oraz dzikie zwierzęta towarzyszą mieszkańcom Skandynawii każdego dnia. Klimat ten wymaga zastosowania we wnętrzach barw oraz tworzyw, które przyniosą nie tylko spokój, ale pozwolą poczuć się swojsko. Polska po części również zmaga się z długimi nocami, które dominują w zimie. Dlatego właśnie architekci wnętrz sięgają chętnie po elementy stylu skandynawskiego, z powodzeniem wprowadzając je do dużych domów, a nawet niewielkich mieszkań.
Styl skandynawski wnętrza stylizuje nasze otoczenie tak aby nie było stresujące, tworzy aurę zabawy,kreatywności i przytulności. (fot. glimpseguides.com).
Skąd wziął się styl skandynawski?
Przyjazny klimat Styl skandynawski kieruje się kilkoma kluczowymi wyznacznikami. Wnętrze ma być jasne, przyjazne i minimalistyczne. Jasne barwy wprowadzają do wnętrza światło, które w porze zimowej jest na wagę złota, a duże odsłonięte okna wpuszczają promienie słońca, rozjaśniające pomieszczenie swoim naturalnym, ciepłym blaskiem. Na minimalizm form składają się: proste, drewniane meble, gładkie tkaniny oraz ograniczona dekoracyjność, które stają się tłem dla ciekawych dodatków. Wnętrze domu w stylu skandynawskim musi być także przyjazne w odbiorze, dlatego dominują tutaj naturalne tworzywa, takie jak: drewno i wełna. Dla podkreślenia tych ciepłych akcentów stosuje się surowe, rustykalne powierzchnie: białe ściany, podłoga sprawiająca wrażenie, że drewno, z którego jest wykonana, jest surowe, jakby dopiero co przerobione na deski.Styl skandynawski wnętrza stylizuje nasze otoczenie tak aby nie było stresujące, tworzy aurę zabawy,kreatywności i przytulności. (fot. etsy.com).
Głównym tłem dla aranżacji skandynawskiej jest stonowana biel oraz delikatne szarości. Barwy te świetnie współgrają z jasnymi odcieniami drewna oraz pastelowym różem, błękitem i beżem. Ta podstawowa kolorystyka uzupełniona o ciemniejsze barwy - zielony odcień zimozielonych drzew, ciemny brąz, czerń - jakby zaczerpnięte wprost z klimatycznych pejzaży Skandynawii, daje pewnego rodzaju harmonię. Dla ożywienia wnętrza dodaje się czasem żółte lub czerwone akcenty, które z reguły gubią się w stonowanej, naturalnej kolorystyce dodatków.
Styl skandynawski wnętrza - moodboard scandi nature . (fot. helenejarrysolutionsdeco.fr).
Od prostych, drewnianych mebli aż po minimalistyczne designerskie meble przyszłości. Wnętrze domu w stylu skandynawskim świetnie nadaje się do połączenia klasyki z nowoczesnością. Meble muszą jednak spełniać kilka podstawowych warunków: być wykonane z naturalnych materiałów (drewno), odznaczać się prostotą, a jeśli już architekt zdecyduje się na wprowadzenie do wnętrza kolorowych mebli, to powinny one być białe z akcentami drewna lub w delikatnych kolorach pastelowego błękitu, różu czy żółtej barwy ziemi.
Skandynawskie wnętrza - salon doskonałym przykładem na to, że tekstury dominują nad kolorem (fot.architecturaldigest.com; hunker.com). Oprócz mebli z drewna często pojawiają się także meble tapicerowane w stonowanych kolorach. Fotele, sofy,biurka, stoliczki, taborety – wszystkie meble odznaczają się nie tylko prostotą, ale także zaokrągloną linią,rezygnacją z ostrych kantów i rantów.
Styl skandynawski wnętrza – beżowe podkładki, połączenie szklanej kopuły i drewnianej tacy, szklane pojemniki z pokrywkami z korka, lniane serwetki (fot. pinterest.com).
Kolory Skandynawii
Meble skandynawskie
Tak skomponowane minimalistyczne wnętrze staje się świetnym tłem dla dodatków. Ciepłe i przyjemne w dotyku koce i poduszki, wykonane ręcznie z plecionej wełny lub równie dobrego akrylu, zdobiące sofy i fotele,niewielkie, zielone sukulenty stojące na parapecie w kuchni, wzorzyste, czarno-białe dywany, plakaty,fototapety… Ważną rolę odgrywa tutaj także oświetlenie, które odpowiednio potęguje jasność ścian i lekkich,białych firanek. Dla podkreślenia przyjaznej i przytulnej atmosfery warto w salonie umiejscowić kominek, który nie tylko ogrzeje pomieszczenie, ale także rozjaśni salon swoim naturalnym, przyjemnym blaskiem.
Styl skandynawski we wnętrach – plakaty, galerie zdjęć (fot. pinterest.com).
Dekoracje
Jednym z najsympatyczniejszych dodatków do wnętrz w stylu skandynawskim są wzorzyste plakaty przedstawiające geometryczne inspiracje naturą lub fantazyjnie przedstawione dzikie zwierzęta: lisy, łosie,jelenie, wilki lub inne, drobniejsze zwierzęta typowe dla Skandynawii. Pokoje dziecięce uzupełnione o sympatyczne, kreskówkowe postacie zwierząt w kolorach pastelowych, wprowadzą do wnętrza spokój i przyjazny klimat. Duże, realistyczne fototapety przedstawiające pejzaże typowe dla Skandynawii znajdą swoje miejsce w salonie ale także pokoju nastolatka. Góry, jeziora, dzikie, nieodkryte jeszcze lasy, nagie, ubogie w roślinność skały przybliżą atmosferę skandynawskich krain, dodadzą przestrzeni i świeżości, sprawią, że wslnie poczujemy się jak w naturalnym środowisku, które przecież człowiekowi jest tak bardzo do życiapotrzebne.
Styl skandynawski we wnętrach – minimalistyczne szwedzkie wnętrze w Aneby - biel, czystość aranżacji (fot. decor8blog.com).
SKĄD WZIĄŁ SIE STYL SKANDYNAWSKI?
Plakaty i fototapety
Niezależnie od wielkości powierzchni domu lub mieszkania, styl skandynawski z powodzeniem możnawprowadzić do każdego wnętrza. Należy zacząć od jasnych ścian i drewnianej podłogi, które staną się tłem dlamebli w stylu skandi. To od projektanta zależy, czy wnętrze będzie opierało się na kontrastach, czy też zostaniezachowane w jednolitej tonacji. Nadmiar kontrastów uzupełniony o dekoracyjne detale może zaburzyć harmonięstylu. Lepiej zachować jednolitą, jasną tonację i wprowadzić nieliczne, ciemne dodatki i dekoracje.Wnętrze domu w stylu skandynawskim ma być przytulne, jakby skrojone na miarę potrzeb mieszkańców,którzy długie wieczory spędzają przed kominkiem, opatuleni w ciepłe koce, popijając kakao i czytając książkę.Komfortowe meble, przyjemne w dotyku tkaniny, światło. Nie należy zapominać o plakatach lub fototapetach,choć ciekawą alternatywą dla obu może być delikatna tapeta z motywami w stylu skandi.
Co takiego jest w Skandynawach, że ich styl jest tak łatwy? (byshnordic.com)
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Oto lista zasad, którymi należy się kierować przy projektowaniu wnętrz w stylu skandynawskim.
1. Jasne ściany – biel najlepiej rozświetla pomieszczenie. Alternatywą może być tapeta z motywami w stylu skandynawskim.
2. Drewniana podłoga uzupełniona o ciepły dywan – to co naturalne, sprzyja dobremu samopoczuciu.
3. Meble tapicerowane o naturalnych, stonowanych barwach lub meble drewniane – pomalowane bezbarwną farbą lub w kolorach pastelowych. Meble powinny mieć zaokrąglone rogi. Mogą pojawić się także inne, designerskie propozycje, które będą pasowały to reszty aranżacji.
4. Kolory – jasne, naturalne, przyjazne. Kontrasty – ciemny brąz, zieleń zimozielonych drzew. Idealne do pokoju dziecięcego będą pastelowe odcienie różu lub błękitu.
5. Dodatki – ciepłe poduszki i koce plecione z wełny, naturalna kolorystyka (szarości, beże, stonowana biel), lampy na drewnianych stelażach, sukulenty lub inne rośliny doniczkowe. Wzorzyste tkaniny strukturalne lub bazujące na kontraście czerni oraz bieli – akcent, dominanta.
6. Plakaty oraz fototapety – powinny przedstawiać nawiązania do skandynawskich krain, przedstawiaćgóry, jeziora, drzewa lub dzikie zwierzęta charakterystyczne dla Skandynawii. Fototapetaprzedstawiająca pejzaż, zdobiąca całą ścianę salonu, wprowadzi do wnętrza naturalną świeżość i dzikość.
Styl skandynawski wnętrza - kuchnie zaprojektowana w stylu skandynawskim jest bardzo prosta, nowoczesna i jednocześnie elegancika. Skandynawskie aranżacje kuchni mogą być białe, szare lub niebieskie (fot. loft-poster-design.pl).
10 zasad skandynawskiego stylu
Wnętrze domu w stylu skandynawskim, które tworzy harmonijnie spójną całość we wszystkichpomieszczeniach w domu, to gwarancja harmonii, spokoju i przytulnej atmosfery. O ile w większościpomieszczeń (salon, sypialnia) łatwo jest stworzyć klimat stylu skandynawskiego, o tyle w kuchni może to byćnieco trudniejsze. Kuchnia to miejsce użytkowe, więc nie możemy sobie pozwolić na koce i tapicerowane meble.Tutaj świetnie sprawdzą się drewniane taborety i krzesła odznaczające się prostotą kształtów. Kuchnia w tymstylu może nieco przypominać inny popularny styl: shabby chic – w końcu obydwa te style bazują na bieli.Różnica będzie polegała na tym, że pojawią się tutaj wyraźne kontrasty – czerń, stalowoszary, ciemne lub jasnedrewno, rustykalne ściany – np. cegła pomalowana na biało. Plakaty, sukulenty i skandynawskie lampy dopełniącałości. Ciekawą alternatywą dla typowej drewnianej podłogi może okazać się posadzka ułożona z płytekozdobionych czarno-białymi, zgeometryzowanymi wzorami.
Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?
Lekki i jasny styl skandynawski czerpie swoją inspirację z krajów północnej Europy. Skandynawskie krótkie dni i długie noce sprawiają, że wnętrza tamtejszych domów obfitują w jasne, ciepłe barwy, przyjazne i naturalne dla człowieka materiały, które ocieplają klimat domu. Prostota form, uzupełniona o delikatne, przyjemne w odbiorze dodatki i dekoracje, tworzy harmonijnie spójna całość. Jakie są główne cechy stylu skandynawskiego i jak wyglądają wnętrza skandynawskie? Jak stosować je w domu lub niewielkim mieszkaniu i co proponują projektanci wnętrz?
WNĘTRZE DOMU W STYLU SKANDYNAWSKIM
© Copyright 2017 by WebWave