Duży dom, który z reguły składa się z korytarza, salonu i wielu mniejszych pokoi, łazienki, kuchni itd. to nieograniczone pole do popisu dla miłośnika stylu boho. Jednak i tutaj należy kierować się umiarem. Nadmiar wzorów w danym pomieszczeniu może przytłaczać i zamiast wprowadzać energetyzującą siłę kolorów, przyprawić o zawrót głowy i chaos myśli. Zdrowy umiar, swoboda doboru mebli, punkty dominujące, które będą centrum kompozycji. Boho jest niczym malowanie obrazu, abstrakcją sensu tworzenia. W końcu boho to nie folk, lecz jedynie inspiracja sztuką ludową. Z tego względu akcenty etniczne powinny być tutaj dominantą, a nie ogólnie panującą dysharmonią.

BOHO W DUŻYM DOMU

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: imgur.com)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: westwingnow.it)

Tutaj swoboda w wyborze odpowiednich mebli powinna zawęzić się do takich, które nie będą przesadnie krzyczeć swoją nowoczesnością. Najlepiej jeśli będą to meble z drewna, delikatnie stylizowane na retro, odznaczające się postarzającymi powierzchnię przetarciami. Świetnie sprawdzą się tutaj lekkie, plecione z wikliny fotele lub sofy. Ciekawym dodatkiem do wnętrz w stylu boho może być skórzana pufa ozdobiona sznurkiem i frędzlami. Meble retro – skórzane lun tapicerowane – wyróżniające się ciekawym, artystycznym kształtem sprawdzą się tutaj o tyle, o ile będą wygodne i kolorystycznie będą stanowiły tło dla dodatków – poduszek, narzut, patchworkowych kołder. W wypadku, gdy w jednym pomieszczeniu znajdzie się kilka różnych stylów mebli, tworzywa, z których będą wykonane meble, powinny współgrać z sobą kolorystycznie.

 

Ciekawe oferty mebli i dodatków, doskonale sprawdzających się we wnętrzach boho platforma internetowa Beliani. Dla przykładu w dobrej cenie poniżej 200 zł. ciekawą propozycją jest Okrągły bawełniany dywan z orientalnym nadrukiem, tkany ręcznie tradycyjny design z nutą nowoczesności. Symetryczny, orientalny wzór przypominający mandalę pomoże wprowadzić powiew harmonii do twojego pomieszczenia. Inspirowany mandalami nadruk, kontrastujący z bazą w kremowym kolorze, tworzy intrygującą kompozycję, która z pewnością przyciągnie spojrzenia i pozytywnie wpłynie na wygląd najbliższego otoczenia. Wykorzystana do produkcji naturalna bawełna gwarantuje jakość i wytrzymałość dywanu.

Bambusowa lampa wisząca także z Beliani (cena ok 240 zł) ozdobi każdy salon, jadalnie czy kuchnię. Jej owalna forma prezentuje plecionkę wykonaną z drewna bambusowego, które dodają naturalnego wykończenia. Niespotykany kształt klosza sprawi, że lampa zapalona wieczorem stworzy przytulną atmosferę, a zgaszona będzie idealną ozdobą do pomieszczeń w różnym stylu, także boho. Należy tutaj wspomnieć, że do czyszczenia drewna bambusowego należy używać wyłącznie łagodnych detergentów oraz miękkiej ściereczki, wycierając powierzchnię w kierunku słojów. Drewno z olejowanym wykończeniem należy ponownie olejować raz do roku.

Wnętrze eleganckie i pełne dyskretnego luksusu, a jednocześnie wygodne i funkcjonalne to styl Modern classic. Jeden z najbardziej pożądanych ze wzęgledu na subtelność. Dzięki niemu można zatopić się w akcentach klasycznej elegancji XIX-wiecznych pałaców czy wielkomiejskich mieszkań i to bez rezygnacji z nowoczesnego szyku!

JAKIE MEBLE PASUJĄ DO STYLU BOHO?

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: spr.ly)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: etsy.com)

Patrząc na współczesne aranżacja w stylu boho, można mieć wrażenie, że kolory, które tam dominują są zawsze jaskrawe, krzykliwe i energetyzujące. Często spotykane są tam kontrasty barwne, połączenia czerwieni i błękitu, różu i zieleni itd. Kontrast wprowadza do wnętrza dynamikę, jednak nie tylko tego typu rozwiązania są boho. Również kompozycje powstałe w oparciu o stonowane, spójne tonalnie barwy mogą połączyć się w całość, dając obraz artystycznej aranżacji. Biel, beż, brąz, kolory naturalnego drewna, zieleń, delikatne, pastelowe barwy. Tutaj zahaczamy już nieco o styl skandynawski. Jednak plecionki, makramy, obrazy i egzotyczne rośliny świadczą o tym, że jest to boho. Wystarczy wprowadzić do takiej stonowanej kolorystyki nieco więcej wzorzystości w subtelnej kolorystyce, aby odejść od skandi.

JAKIE KOLORY DOMINUJĄ WE WNĘTRZACH W STYLU BOHO?

Bali wygląca obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: missamara.com.au)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: momooze.com)

BOHO W NIEWIELKIM MIESZKANIU

 

Choć boho może zdawać się zbyt ciężkie dla małych mieszkań, w rzeczywistości jednak nie istnieje żadna przeszkoda, aby nie wprowadzić go do ciasnego, niewielkiego pokoiku lub saloniku. Kierując się wszystkimi powyższymi wytycznymi, należy jednak pamiętać, aby wzorzystość elementów dekoracyjnych nie zdominowała spokojnych, naturalnych odcieni pozostałych dodatków. Najlepiej ograniczyć się do wzorów drobnych, bądź skupić uwagę w jednym miejscu – na podłodze, na sofie lub ścianie. Jeden, piękny, dominujący element ozdobiony etnicznymi wzorami, w zupełności wystarczy.

Patrząc na współczesne aranżacja w stylu boho, można mieć wrażenie, że kolory, które tam dominują są zawsze jaskrawe, krzykliwe i energetyzujące. Często spotykane są tam kontrasty barwne, połączenia czerwieni i błękitu, różu i zieleni itd. Kontrast wprowadza do wnętrza dynamikę, jednak nie tylko tego typu rozwiązania są boho. Również kompozycje powstałe w oparciu o stonowane, spójne tonalnie barwy mogą połączyć się w całość, dając obraz artystycznej aranżacji. Biel, beż, brąz, kolory naturalnego drewna, zieleń, delikatne, pastelowe barwy. Tutaj zahaczamy już nieco o styl skandynawski. Jednak plecionki, makramy, obrazy i egzotyczne rośliny świadczą o tym, że jest to boho. Wystarczy wprowadzić do takiej stonowanej kolorystyki nieco więcej wzorzystości w subtelnej kolorystyce, aby odejść od skandi.

JAKIE KOLORY DOMINUJĄ WE WNĘTRZACH W STYLU BOHO?

 

 

 

DODATKI W STYLU BOHO

 

Esencją boho są dodatki, które w głównej mierze przesądzają o tym, czy wnętrze będzie związane z sztuką ludową regionalną, czy też sięgnie po inspirację ku sztuce etnicznej Indii, Afryki, Amazonki lub Skandynawii. Bez względu na wybrane wzornictwo zdobiące poduszki, narzuty czy makaty, pojawią się tam plecionki wykonane z lnianego sznurka, wiklinowe meble – półki, stojaki na rośliny, a także efektowne plecione żyrandole. Tym co do boho wprowadza niepowtarzalny, unikatowy klimat jest rękodzieło makramowe. Wykonane z sznurków węzły tworzą efektowne kompozycje zdobiące ściany, oraz niepowtarzalne wiszące kompozycje, na których umocowane są donice z roślinami. Boho nie może obejść się także bez naturalnej zieleni, która stanowi nieodzowny element tego stylu. Soczysta zieleń dużych roślin wprowadza do aranżacji powietrze i świeżość, nie tylko tą wyczuwalną, ale przede wszystkim widoczną gołym okiem. Taka naturalność połączona z artystycznym wzornictwem to istna bomba energetyzująca, napędzająca myśli człowieka ku pozytywnym aspektom życia.

JAK URZĄDZIĆ WNĘTRZE W STYLU BOHO?

 

Bazując na wcześniej wspomnianych wyznacznikach, możemy urządzić swoje mieszkanie w stylu boho, samodzielnie dobierając wszystkie dodatki. Ważnym warunkiem jest podejście do tematu z artystyczną swobodą myśli. Aby w tym pozornym nieładzie stworzyć harmonię, najpierw należy zastanowić się nad tym, co będzie tłem dla aranżacji. W boho na ścianach króluje biel, lecz obok niej występują także kolorowe makaty. Ciekawym rozwiązaniem może być butelkowa zieleń lub stonowany beż. Takie spokojne tło wysunie na pierwszy plan najciekawsze dodatki. Podłoga, z reguły drewniana, powinna stanowić miejsce dla kolorowego, wzorzystego dywanu. Jeśli chodzi o dobór mebli, panuje tutaj duża swoboda kolorystyczna. Najczęściej są one wykonane z naturalnych tworzyw, które pięknie komponują się z dodatkami wykonanymi z tego samego materiału. A zatem najczęściej spotykanymi dodatkami w stylu boho są: plecione koszyki i abażury, etniczne wzornictwo zdobiące narzuty, poduszki, makaty, obrazy, makramy, ceramika.

BOHO – BLISKO SZTUKI

 

Jeśli już o bohemie mowa, to należy wspomnieć o rękodziele i obrazom, które w głównej mierze decydują o charakterze boho w danej aranżacji. Z reguły to co kolorowe i wzorzyste jest w kulturze ludowej najbardziej cenione. Kontrastowe zestawienia jaskrawych barw zwracają uwagę, stanowiąc dominantę i duszę aranżacji. Z drugiej strony pojawiają się tutaj barwy stonowane, blisko natury – beż, zieleń roślin, tkaniny surowe, lniane, plecionki z sznurka. Z jednej strony jest to kolorowa wzorzystość, z drugiej jedynie bazowanie na fakturze i plecionych motywach, które zwracają na siebie uwagę swoim rzeźbiarskim charakterem. Boho znajduje w sobie miejsce zarówno dla abstrakcyjnych dzieł, jak i dla plecionych ręcznie ozdób naściennych.

Z jednej strony wolność, niczym nieograniczona swoboda twórcza, inspiracje sztuką ludową przodków, z drugiej bunt przeciwko konwenansom i schematyzacji wnętrz. Boho to współczesny synonim swobody w architekturze wnętrz, który łączy w sobie ludową tradycję, sztukę oraz ponadczasową myśl twórczą. Jak urządzić mieszkanie w stylu boho? Jak dopasować kolor i dodatki w tym stylu, aby wszystko do siebie pasowało? Aby odpowiedzieć na te i wiele innych pytań, należy sprecyzować czym właściwie jest boho?

CZYM JEST STYL „BOHO” W PROJEKTOWANIU WNĘTRZ?

 

„Boho” jest skrótem od słowa „bohema”, które określa środowisko artystyczne, elitę twórczą, która wspólnie tworzy i żyje wedle własnych ustalonych zasad. Towarzyszy temu pogarda dla konwenansów i wszelkich norm społecznych. Wspólna zabawa, korzystanie z życia i niczym nieograniczona wolność twórcza są jednocześnie buntem, ale i chęcią poszukiwania tego co ulotne, piękne i naturalne. Boho to odnalezienie w chaosie twórczym tego, co pozwoli poczuć się wolnym.

 

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: instagram.com)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: twuss.com)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: elcune.com)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: momooze.com)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: instagram.com)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: ariyonainterior.com)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie   (żródło: curtains.selbermachendeko.com)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: homebnc.com)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: missamara.com.au)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: dashingdarlin.com)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: bathr.martimm.com)

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: home-designing.com

Styl boho wygląda obłędnie w beżach i wiklinie  (żródło: realhomes.com)

NAJWAŻNIEJSZE CECHY W STYLU BOHO

 

Przeniesienie stylu boho do wnętrz wiąże się z nieograniczoną swobodą doboru kolorów, form, wzorów i kształtów. Nie należy mylić tego stylu z eklektycznym stylem wnętrz, który swobodnie łączy z sobą meble z różnych epok. Boho nierozerwalnie wiąże się z umiłowaniem natury, dlatego sięga po inspirację ku sztuce ludowej. To co naturalne pozytywnie wpływa na człowieka, gdyż człowiek z naturą nierozerwalnie związany. Artystyczny nieład, który na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie przypadkowego chaosu, w rzeczywistości jest w całości przemyślaną aranżacją kładącą nacisk na luz, swobodę myśli, form i inspiracji. I to właśnie ta inspiracja, sięganie ku korzeniom różnych kultur, jest tutaj esencją i swoistą kropką nad „i”, która dodaje wnętrzu smaczków. Lecz i tutaj dobór jest kwestią gustu, gdyż boho inspiruje się zarówno kulturą regionalną Polski, ale także sięga ku etno rodem z Afryki, Amazonki, Indii czy Skandynawii.

Salon w stylu modern classic - klasyczny relaks dla duszy

Salon to miejsce, w którym styl modern classic sprawdzi się szczególnie. Wygodne, ponadczasowe eleganckie kanapy, fotele i krzesła (np. stylowe krzesło Victoria navy blue) z pewnością skuszą każdego, by cieszyć się ich miękkością i wygodą. Dla zapewnienia komfortu również Twoim stopom, połóż na podłodze prostokątny, najlepiej gładki, może być delikatnie puchaty dywan w pastelowym odcieniu.

Zadzwoń: 788-314-281

© Copyright 2017 by WebWave