JAK URZĄDZIĆ WNĘTRZE W STYLU BALI W DOMU JEDNORODZINNYM?

W dużych domach można pozwolić sobie na więcej przestrzeni oraz wprowadzenie większej ilości dekoracji. Duże, ażurowe kosze okalające żarówki, plecione dywany słomkowe, dekoracja z słomkowych kapeluszy, duże ceramiczne donice z dużymi roślinami, duże lustra w prostej, złotej oprawie… Lekkość, światło i przestrzeń połączona z naturalną, ażurową rustykalnością mebli z bambusa, rattanu lub drewna będą grały tutaj kluczową rolę. W dużych wnętrzach można pozwolić sobie na wprowadzenie nieco odważniejszych akcentów kolorystycznych w postaci ciepłych, pastelowych odcieni ziemi oscylujących wokół koloru pomarańczowego, czerwieni i żółcieni. Pastelowy błękit i ciemna, morska zieleń również będą pięknym dodatkiem. Należy pamiętać o grze naturalnych nierównomierności w dekoracjach: makramach, makatach, ciekawych strukturalnych wzorach poduszek.

 

 

 

JAKIE MEBLE WYBRAĆ DO STYLU BALI?

   
Bali można by porównać do stylu kolonialnego, gdyby nie różnica występująca w zastosowaniu mebli. Wykonywane z bambusa, drewna lub plecione z rattanu swoje piękno zawierają w niedoskonałości wynikającej z zachwytu nad pięknem naturalnych tworzyw. Najważniejszą cechą tych mebli jest ażurowość, lekkość i wygoda. Plecione fotele, sofy, ławy wykonane z drewna ozdobione poduszkami. Pojawiają się różnego rodzaju pufy i miękkie siedziska, które idealnie nadają się do siedzenia przy niskich stolikach kawowych. Nieodzownym elementem sypialni jest pleciony parawan, który jest nie tylko pięknym dodatkiem do wnętrza, ale oprócz swojej garderobianej funkcji, może także stanowić barierę chroniącą przed upalnym, popołudniowym słońcem. Idąc o krok dalej, w stylu bali można dostrzec pewnego rodzaju rezygnację z tradycyjnych wzorów mebli. Tutaj nie dziwi rama drzwi szafy obita lnianą, prześwitującą tkaniną, która stanowi jedyną barierę oddzielającą garderobę od wnętrza pokoju. Jeśli chodzi o kolory, oczywiście są to ciepłe, jasne brązy, kolory ziemi, beż.

Ten pełen naturalnego piękna, zjawiskowy fotel ogrodowy rattanowy w stylu vintage trafia do naszej oferty za sprawą duńskiej marki Nordal sfmeble.pl).
Jak urządzić wnętrze w stylu bali?

Podczas projektowania wnętrza w tym stylu najlepiej trzymać się kolejności podanej w liści poniżej.

    Przestrzeń, światło i powietrze – usuń z domu wszystkie zbędne elementy, wyburz ściany, które blokują dopływ powietrza i ograniczają przestrzeń.
    Jasne ściany i podłogi – pomaluj ściany na biało, podłogę pokryj mozaiką w kolorach ziemi lub jasnym drewnem.
    Ażurowe meble z naturalnych tworzyw – meble z bambusa, rattanu, drewna powinny zachować ciepły, jasny koloryt oraz ażurowość.
    Wydziel intymną przestrzeń parawanem lub zwiewnym woalem, zachowaj przezrocze okien, aby wpuścić do wnętrza światło.
    Dodatki w stylu Bali – pamiętaj, aby zachować umiar w doborze dekoracji. Zachowaj ciepłą, stonowaną kolorystykę naturalnych materiałów.
    Kolory – zachowaj naturalną, ciepłą kolorystykę barw ziemi, stonowaną biel, krem, ochrę i naturalne, surowe kolory tkanin z lnu, juty, trawy morskiej.
    Akcenty – zielone rośliny o dużych liściach oraz akcenty złota, pastelowych odcieni ziemi, pastelowy błękit i ciemna, morska zieleń ożywią wnętrze.
    Wzorzyste tkaniny – tutaj należy uważać. Wzory powinny być delikatne i nieprzesadnie wyróżniać się akcentami barwnymi. Lepiej zastosować grę faktur i plecionek niż eksperymentować z kolorami.

 

 

GŁÓWNE CECHY STYLU BALI, CHARAKTERYSTYKA, KOLORY.

Oto lista charakterystycznych cech stylu bali, która może posłużyć za wyznacznik podczas wprowadzania tego stylu do wnętrza własnego domu lub mieszkania:
    Blisko natury – Balijczycy wykorzystują zastane w swoim otoczeniu surowce i tworzą z nich prawdziwe dzieła sztuki. W myśl nurtu eko są to materiały nienadmiernie przetworzone, noszące w większości naturalne walory tworzywa – drewno, trawa morska, juta, len, słoma itd.
    Kolory ziemi, pastelowe, stonowane – wzorowane na naturalnych odcieniach ziemi, ochry, żółcienie, beż. Ciepłe, jasne odcienie suchej trawy, kolor naturalnego lnu i słomy, a także biel, krem i beż.
    Rośliny – Bali obfituje w duże okazy niesamowitych, egzotycznych roślin, które osiągają nieraz ogromne rozmiary. W domu pojawią się raczej mniejsze okazy egzotycznych roślin o dużych liściach, pnącza i zwisające paprocie. Mogą one stanowić akcenty, a ich ilość jest uzależniona od preferencji właściciela domu lub mieszkania.
    Przestrzeń i ażurowość – otwarte, pełnie powietrza przestrzenie, które podobnie jak loft, łączą z sobą różne funkcje. Wysokie sufity, połączenie przestronnego, jasnego salonu z kuchnią. Z salonu wyjście na taras, gdzie występuje kolorystyka podobna jak we wnętrzu salonu. Ażurowość mebli oraz abażurów lamp doda przestrzeni jeszcze więcej przejrzystości i wprowadzi powietrze, poczucie wolności. Przestrzeń w stylu bali nie krępuje, ona relaksuje, uspokaja, pozwala złapać oddech.
    Akcenty – delikatne wzory, które nie wyróżniają się z otoczenia, lecz raczej harmonizują z resztą swoim kolorami. Bardziej gra faktur niż kolorów. Akceptowalne akcenty kolorystyczne to: złoto, pastelowe i stonowane odcienie błękitów i morskiej zieleni, stonowany pomarańczowy, żółcienie.
    Podłoga i ściany – na ścianach i sufitach króluje świeża, czysta biel, natomiast podłoga z reguły jest drewniana lub pokryta mozaiką w stonowanych kolorach ziemi. Ciekawą alternatywą jest zastosowanie jako tła ścian z cegły.
    Dodatki z Bali – Klimat egzotycznego i słonecznego Bali można wprowadzić dzięki dodatkom takim jak: bukiety z suszonych kwiatów, kapelusze słomkowe jako dekoracje ścian, kosze plecione, plecione makramy i makaty ze sznurków, narzuty, firany i zasłony wykonane ze zwiewnych materiałów, wyróżniające się fakturą poduszki, słomkowe maty, dywaniki i obrazki. Ogólnie brak tutaj przesadnej dekoracyjności, gdyż styl bali ma „oddychać” i nie ograniczać przesadną wzorzystością czy dominacją mocniejszych akcentów. Na ścianach mogą pojawić się także niewielkie zdjęcia pejzażów Bali.

 

 

SKĄD WYWODZI SIĘ STYL BALI?

Bali to indonezyjska wyspa, która ze względu na swój niepowtarzalny klimat i urok, przyciąga ludzi z całego świata. Cudowne wspomnienia z wakacji stały się źródłem inspiracji dla architektów wnętrz. Przeniesienie elementów balijskich stylizacji wprost do polskich domów, stało się nawet sposobem na życie. Tamtejsza kuchnia, rośliny, naturalne tworzywa i rękodzieło zagościły u nas na stałe, tworząc zupełnie nowy wymiar stylizacji. Nurt ten idealnie wpisuje się w modne dziś stylizacje eko, które bazują na naturalnych materiałach i wykorzystaniu zastanej przestrzeni tak, aby nienadmiernie naruszyć naturalny ekosystem i dostępne tam materiały. I w jednym i w drugim przypadku nie dziwią zaczerpnięte wprost z przyrody nierównomierne kształty i kolory ziemi. Cudowna kraina Bali obfituje także w roślinność, która jest nieodzownym elementem codzienności. Bananowce, bambusy, palmy, pola ryżowe, pnącza i całe multum kwiatów różnych kolorów i kształtów… Wszystko łączy się w harmonijną całość dzięki delikatnym, stonowanym i naturalnym kolorom.

 

 

JAK WYKORZYSTAĆ STYL BALI W NIEWIELKIM MIESZKANIU? 

Kierując się powyższą listą podstawowych cech stylu bali oraz instrukcją wprowadzenia tego stylu we własnej aranżacji, można stworzyć styl bali w niewielkim mieszkaniu. Jeśli nie masz możliwości wyburzenia zbędnych ścian, spróbuj wprowadzić przestrzeń i światło poprzez rezygnacje z zasłon i ciężkich firan w oknach. Ażurowe, lekkie meble i lampy dopełnią całości. Wstrzymaj się z przesadną dekoracyjnością na rzecz przedmiotów codziennego użytku wykonanych z naturalnych tworzyw – np. plecione maty na stół, lniany obrus z grubo tkanymi włóknami, słomkowy dywanik do salonu. Pamiętaj, że wnętrza domów z bali mają wprowadzić do twojego umysłu spokój i harmonię. Nie bój się wyrzucić zbędne dekoracje, zastępując je wazonami z suszonymi trawami. Nie zapomnij o zielonych roślinach w glinianych donicach.

 

Bali wygląca obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: westwingnow.pl)

Bali wygląca obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: carlyleavenue.com)

Bali wygląca obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: etsy.com)

Bali wygląca obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: decoist.com)

Bali wygląca obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: dobrzemieszkaj.pl)

Bali wygląca obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: vogue.com.au)

Bali wygląca obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: dobrzemieszkaj.pl)

Bali wygląca obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: archilovers.com)

Bali wygląca obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: etsy.com)

Bali wygląca obłędnie w beżach i wiklinie (żródło: carlyleavenue.com)

Bali to egzotyczna indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Miejsce o niepowtarzalnym klimacie i wyjątkowym charakterze tak bardzo zapadło w sercach podróżujących tam turystów, że postanowili przenieść inspiracje zaczerpnięte z Bali wprost do swoich mieszkań i domów. Czym charakteryzuje się ten styl? Jak wprowadzić go do swojego domu lub mieszkania? Na te i wiele innych pytań odpowie ten artykuł.To jest element nagłówek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zadzwoń: 788-314-281

© Copyright 2017 by WebWave